تبلیغات شما اینجا
بستن تبلیغات [X]
هود ایمنی بیولوژیکی

هود ایمنی بیولوژی وسیله ای برای کنترل ذرات ریز معلق میکروبی یا سمی در هوا در نتیجه فعالیت هایی مانند مخلوط کردن، سانتریفوژ کردن، پی پت کردن و باز کردن در ظرف های خلا دار کاربرد دارد. هود های (Biological Safety Cabinets ) بیولوژی با ایجاد جریان هوای مناسب از کاربر، محیط اطراف و نمونه (Manipulated Sample ) حفاظت می کند. واژه های دیگر این وسیله ((هود جریان هوای یکنواخت لایه ای )) (Laminar Flow Cabinets ) و ((هود ایمنی )) است.

هود ایمنی بیولوژیکی

گزارشها و بررسیها حاکی از آن است که فعالیتهایی مثل میکروبشناسی (کشت میکروب)، تهیه اسید و سانتریفیوژ باعث ایجادذرات معلق در هوا میشودکه موجب مبتلا شدن افراد به بیماری میشود.

کار هود ایمنی بیولوژی جداسازی این ذرات از هوا است. هود ایمنی بیولوژیکی به صورت کلاس I، کلاس II (نوع A،نوع B) و کلاس III طبق بندی میشوند. هر دسته ای از هودهای ایمنی بیولوژیکی سطوح مختلفی از ایمنی را مهیا خواهند کرد.

هودایمنی بیولوژیکی کلاس I

این هودها هم برای محافظت افراد و هم محیط آزمایشگاه استفاده میشوند وبرای کارکردن با عواملی که خطر کم یا متوسط دارند مناسب هستند.

هودایمنی بیولوژیکی کلاس II

این هودها برای محافظت افراد،محیط، مواد و محصولات طراحی شده اند. تفاوت اصلی هودهای کلاسI و کلاسII، تصفیه جریان هوا توسط فیلترهای هپا (HEPA) است.

هودایمنی بیولوژیکی کلاس III

این هود شیمی طوری طراحی شده است که بالاترین سطح محافظت را برای پرسنل، محیط کار و مواد تأمین میکند.این هودها در موقع کار با عوامل فوقالعاده خطرناک زیستی و وقتی که ایجاد محدودیت مطلق موردنیازاست استفاده میشوند.فیلتر هپا اساسیترین قسمت این هود ایمنی است.

نکات ایمنی که هنگام کار با هودهای ایمنی بیولوژیکی باید رعایت شود:

هود آزمایشگاهی حداقل 5-3 دقیقه قبل از شروع به کار روشن شود تا هوای داخل هود تخلیه شود.

قبل از شروع به کار لامپ UVخاموش شود و لامپ فلورسنت روشن شود.در پایان کار برعکس لامپ UVروشن شود و لامپ فلورسنت خاموش شود.

سطح کار، سطح داخلی پنجره هود و سطوح تمام ظروف مواد و لوازمی که در داخل هود قرار دارند با یک محلول ضدعفونی کننده مناسب تمیز شوند.

بایداز مناسب بودن محل قرارگیری دستها ومواد در داخل کابینت مطمئن شد تا از پس زدن هوا پیشگیری شود.

ز حرکت هوا از محیط تمیز به سمت محیط آلوده داخل هود اطمینان حاصل شود.
دقت شود موادی که قرار است از داخل هود خارج شوند، آلوده نشوند.

اگر علاقمند به مطالعه مقاله عکس العمل ارقام پنبه به تنش گرما و خشکی در شرایط اتاقک کشت هستید بر روی لینک کلیک نمایید.

کانال خروجی هودها

این کانالها برای گرفتن بخارات از هود و هدایت آنها به بیرون ضروری هستند.
درموردکانالهای خروجی باید به نکات زیر توجه نمود:

جنس کانال:

در حال حاضر کانالهایی ازجنس آزبست توصیه میشوند. فولاد ضد رنگ نیز برای کاربردهای خاصی مانند سیستمهای پرکلریک اسید استفاده میشود اما برای همه مواد شیمیایی مناسب نیست.

پلی وینیل کلراید نیز به دلیل کاربرد راحت وقیمت نسبتاًمناسب در بیشتر موارد به کار میرود.فولاد پوشش یافته با مواد شیمیایی مقاوم مانند پوششهای اپوکسی، به دلیل سازگاری و قیمت مناسب مورد استفاده قرار میگیرد.

انتخاب فن:

فن های سانتریفیوژی متداولترین فن هایی هستند که برای هودهای فیوم استفاده میشوند و انتخاب آنها براساس نوع نیاز صورت میگیرد.

فنهای Squirrel Cageبرای ایجاد فشارهای کم مناسب هستند و ازتعداد زیادی تیغه کوچک درست شده اند. به علت اینکه فضا بین تیغه ها کم است، ذرات ریز گردوغباردربین تیغ هها تجمع پیدا کرده و باعث مسدود شدن آن میشوند .فن هایی با تیغه های شعاعی زمانی استفاده میشوند که به فشارهای 11اینچ آب به بالا نیاز باشد.

تیغه های شعاعی نسبتاًسنگین بوده و در مقابل خوردگی و فساد تدریجی مقاوم هستند. به علت فاصله زیاد بین تیغه ها، شانس مسدود شدن به حداقل میرسد.فن هایی که تیغه های خمیده به عقب دارند، برای ایجاد فشارهای متوسط 0 ـ 1اینچ آب مناسب هستند .در مورد هودهای فیوم، تیغه های فن نباید تولید جرقه کنند.

به همین منظور ازپوششهای آلومینیومی یا استیل ضد زنگ بر روی تیغه ها استفاده میشود. اگر هود فیوم برای مواد با قابلیت احتراق بالا استفادهمیشود، موتور فن باید ضد انفجار باشد. اگر تماس با مواد ساینده و فاسدکننده وجود داشته باشد موادی مانند PVC یا فایبرگلاس تقویت شده که در مقابل سایش و فساد مقاوم هستند همراه با پلی استراستفاده میشوند. اگر به دلایل اقتصادی از فن های استیل استفاده میشود باید آنها را با تفلون پوشش داد.

اگر علاقمند به مطالعه مقاله استریلیزاسیون چیست و چگونه انجام می شود؟ هستید بر روی لینک کلیک نمایید.

تحریریه نور صنعت فردوس:: برچسب ها : هود ایمنی بیولوژیکی , هود شیمی ,
ن : علی محمدی
ت : پنجشنبه 15 آبان 1399
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)